Staking bij bpost : SDZ hekelt een onhoudbare situatie voor zelfstandigen en kmo’s!
14 april 2026

Terwijl de staking bij bpost haar vierde week ingaat, betreurt de Interprofessionele Federatie voor Zelfstandige Ondernemers SDZ een situatie die een veel te groot aantal zelfstandigen en kmo’s zwaar treft.

SDZ herinnert er in de eerste plaats aan dat de post voor ondernemingen geen bijkomstige dienst is, maar een essentiële schakel in hun activiteiten. Voor velen zijn de gevolgen van de staking concreet en onmiddellijk voelbaar.

Om te beginnen leiden facturen die niet aankomen tot betalingsvertragingen. Elke dag blokkade vertaalt zich in reële verliezen. “Wanneer een factuur niet aankomt of een betaling wordt vertraagd, is dat allesbehalve neutraal: het zijn reeds kwetsbare kasstromen die rechtstreeks onder druk komen te staan”, legt Daniel Cauwel uit, Voorzitter van SDZ en lid van Brupartners – Zelfstandige Ondernemers.

Daarnaast zorgen verstoorde leveringen voor ontevreden, en soms zelfs verloren klanten. In tegenstelling tot grote ondernemingen beschikken kmo’s niet over eenvoudige alternatieven. Het inschakelen van private diensten brengt bijkomende kosten met zich mee die in een reeds gespannen context moeilijk te dragen zijn. “Waar grote bedrijven dit soort verstoringen kunnen opvangen, hebben zelfstandigen die marge niet. Elke dag blokkade heeft impact”, herinnert Daniel Cauwel.

Tot slot stellen geblokkeerde administratieve documenten zelfstandigen rechtstreeks bloot aan sancties: laattijdig ontvangen brieven van de administratie, sociale documenten die niet tijdig worden ingediend, of gerechtelijke termijnen die onmogelijk nageleefd kunnen worden…

Naast de urgentie waarschuwt SDZ ook voor een blijvend verlies aan vertrouwen in de postdiensten. “Van ondernemers wordt voortdurend veerkracht gevraagd. Maar er komt een moment waarop ook essentiële diensten hun betrouwbaarheid moeten garanderen”, stelt Daniel Cauwel.

SDZ roept op tot een snelle uitweg uit de crisis en tot concrete garanties om te vermijden dat ondernemingen blijven worden benadeeld. “Zelfstandigen mogen geen collaterale slachtoffers zijn van een aanslepende blokkade. In dit stadium gaat het niet langer om een ongemak, maar om een reëel economisch probleem”, besluit Daniel Cauwel.

Laatste nieuws